27 Eylül 2010 Pazartesi

Mardin Usulü Kavrulmuş Kabak Çekirdeği


                                                                                        
Mardin Kabak Çekirdeği
Günümüz teknolojisi ile çalışan modern fırınlar yerine, odun ateşiyle ısıtılan özel tavalarda kavrulan Mardin'e özgü çerez çeşitlerinden biridir.Oldukça lezzetli olan bu çekirdek ,Mardin lezzetleri içinde, Imlebbesten sonra ikinci favorimdir diyebilirim :) Hele bir de kabak çekirdeğinin stres atma dışında fiziksel  faydalarını da öğrendikten sonra elimden düşürmez oldum...Bu bilgileri aşağıda sizlerle paylaşmak istedim...


Cebinizdeki doktor!- Lifi bol bir sebze olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken sebzelerdendir. Kabak sebzesi potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması için kabağın buğuda pişirilmesi önerilir.Kavrulan çekirdekler, diğer çekirdekler arasında en fazla besleyici ve lezzetli olanıdır.. Sarı-beyaz renkte bir kabuk içinde bulunan kabak çekirdekleri kabuksuz olarak da üretilir.


Kabak çekirdeğinin faydaları
*Mineraller, esansiyel yağlar ve protein bakımından zengindir.
*Solucan düşürme özellikleri vardır. Şerit solucanları ve diğer solucanları iyi bir defedicidir.
*Çinko içeriği, kabak çekirdeğini genellikle erkek ve kadın verimliliği için özellikle önemli yapar.
*İyi huylu prostatı büyümüş erkeklerin prostatının büyümesini durdurmak için kullanılır.
*Mesane iltihabı veya idrar tutulması gibi ikinci derecede böbrek rahatsızlıklarında da kullanılır.
*Kabak çekirdeği, büyümüş prostat veya prostat kanserinin mesaneden idrar çıkışını engellediği zaman gelişebilecek idrar yolları zorluklarından kurtarır.
*Eskiden beri ev ilaçları olarak mide bulantılarında ve deniz tutmalarında da kullanılmıştır


Kabak çekirdeğinin hangi zenginlikleri var?


*Kabak çekirdeği, minerallerin mükemmel bir kaynağıdır.
*Bir bardağın ¼ ünü dolduracak kabak çekirdeği çinkonun tavsiye edilen günlük alımının %20 sini, magnezyum ve manganezin ise %50 sini sağlamaktadır.
* Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir.
* Yağ içeriğine gelince, kabak çekirdeği, hormon dengesi, beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte almak için iyi bir kaynaktır.


Özellikle kimler yemelidir?


• Prostatı büyümüş kimseler


• Kısırlık veya hormonal dengesizliği olan kimseler


• Solucan ve tenya bulunan kimseler


• İdrar tutukluğu olan kimseler


• Mesane iltihabı olan kimseler


• Kemik erimesi olan kimseler, önerilen kullanma şartları ve miktarlar kabak çekirdeği, çerez olarak yenebildiği gibi, musliye, salatalara veya fındık çekirdek kavurmalarına ilave edilerek te yenebilir. Günlük doz iki tatlı kaşığı veya 20-30 gr kadar olması uygundur. Sabah akşam devam edilir.


- Kabak çekirdeği erkeklerin kemikleri için koruyucudur.Daha yaşlı erkekler için kemik erimesi (osteoporotik) büyük önem taşımaktadır. 50 yaşın üzerinde 8 erkekten birinde kemik erimesine rastlanmaktadır. 45-92 yaş arasına değişen yaşlarda 400 erkek üzerinde yapılan bir(American Journal of Clinical Nutrition) çalışmada düşük çinkolu diyetle, düşük kan seviyesi ile osteoporoz arasında bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Kabak çekirdeği gibi çinko bakımından zengin bir diyetin prostat sağlığına yaptığı katkıya ek olarak kemik yoğunluğunun iyileştirilmesine de katkı sağlar Kabak çekirdeğinin mafsal iltihaplarında(artrit) Anti-enflamatuar yararları vardır.

Prof Dr.Ahmet Aydın
Kaynak: netten alıntı

6 yorum:

 1. CANIM benim supersin yaa... Beni memlekete goturdun sabah sabah..:)) Ozlemistim zaten...Karadeniz ve Mardin nasil oldu merak ettim bir ara yazarsan cok sevinirim...Hikayen ilgin gibi geldi... Demek gelinimizsin yani ne guzell....Insanin hosuna gidiyor duyunca karadenizden de kiz almisiz yani...Ancak alismis goruyorum seni havamiza... Aslinda bakis acisi ile alakali degil mi? Herkes gozunde oyle korkutmus, buyutmus ki...Halbuku bambaskadir benim memleketim...Seni tanidigima sevindim...

  YanıtlaSil
 2. Mardin'li olduğunu bilmiyordum ,ne güzel :)
  Ben köken olarak Karadeniz'liyim fakat doğma büyüme İstanbul'dayım.Eşim Mardin doğumlu ama...
  Lisede gelmiş İstanbul'a...Yani eşimle tanışmamla birlikte,Ankara'dan daha doğuya gitmemiş olan ben Mardin ve güneydoğu ile tanışmış oldum...İyiki de tanışmışım.Özellikle Mardin bambaşka bir atmosfer...
  Çok haklısın,medya insanlarda öyle bir önyargı oluşturmuşki,malesef kendi arkadaşlarım bile bloğumda ve sitemde Mardin ismi geçtiği için üye olmaya çekiniyor.
  Ben de seni tanıdığıma çok sevindim,paylaşımlarımızın artması dileğiyle...

  YanıtlaSil
 3. ne kadar özgün olmus!!

  YanıtlaSil
 4. helal sana kardeşim

  YanıtlaSil